Telefon
WhatsApp

Kifoz Tedavisi

Kifoz Tedavisi

Kifoz Tedavisi

Kifoz, kamburluk olarak da bilinen, omurganın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsan omurgasında yandan bakıldığında anatomik olarak birbirini izleyen ters eğrilikler (boyunda, sırtta, belde ve leğen kemiğinde) bulunur. Kifoz hastalık olarak en çok sırt bölgesinde görülüyor

Kifozun nedenleri

Kamburluk olarak bilinen kifoz durumu, doğuştan olabileceği gibi sonradan gerçekleşen nedenlerle de meydana gelebilir. Omurganın 50 – 55 dereceden daha fazla öne doğru eğri olmasıyla açıklanan kifoz, uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilmelidir.

Kifozun bilinen nedenleri;


• Omurganın dış etkenlerle dejenerasyon geçirmesi,
• Kemik erimesi,
• Omurga kırıklıkları,
• Omurga çevresinde oluşan iltihaplar,
• Tüberküloz ve omurga enfeksiyonları,
• Omurgayı etkileyebilen kanser teşhisleri,
• İyi huylu tümör teşhisleri,
• Gelişme çağındaki çocuklarda omurganın ön tarafındaki büyüme çekirdeklerinin yeterince büyümemesi,
• Felç teşhisleri olarak açıklanabilir.

Kifoz önlenebilir mi? Önlemek için neler yapılabilir?

Kifozun önlenebilmesine yönelik egzersizler genelde duruş bozukluğuna bağlı olabilir. Kısa olan karın, göğüs ve bacak kaslarının uzatılması aynı zamanda omurga çevresindeki kasların da güçlendirilmesi gereklidir.
Başlangıçta bu kamburluğun duruşa bağlı olduğu düşünülürse de zaman içerisinde ilerleyebilmekte ve kalıcı hale gelebilmektedir.
Bu şekilde geçmeyen ve uzun süreden beri de uzun eden sırt ağrıları olanlar ve kamburluk şikayeti fazla olduğu durumlarda mutlaka bir dahakine başvurarak kamburluk ölçümü yapılması ve omzun takip altında olması oldukça önemlidir.
Bunun dışında hareketsiz yaşama bağlı olarak ortaya çıkan sırt ağrıları ve kamburluklarda yapılabilecek olan belirli basit önlemler vardır. Bunların başında sırt ve karın kaslarını güçlendirici egzersiz ve yüzme oldukça önemlidir.

Kamburluk-Kifoz ve Tedavisi

Kamburluk; “omurganın dışa doğru aşırı kavis göstermesi ve kifoz” ifadeleri ile tanımlanmıştır.
Omurgamız, iskeletimizi oluşturan en önemli yapılardandır ve beynimiz ile vücudumuz arasındaki iletişimi sağlayan omurilik gibi çok önemli bir oluşumu barındırır.
Omurgamızın sağlığı bu nedenle çok önemlidir, omurgamızda görülecek bir şekil bozukluğu hem onun hassas çalışma düzenini olumsuz etkileyecek hemde yapısından barındırdığı pek çok dokuya zarar verebilecek sonuçlar doğuracaktır.
Duruşumuzun düzgünlüğü esasen omurganın doğru pozisyonda olmasını ifade etmektedir.
Omurgada doğal olarak üç adet eğrilik bulunur. Bu eğriler bel,sırt ve boyun bölgesinde bulunur.
Bel ve boyunda içe doğru kavis, sırtta ise çok hafif dışa doğru bir eğri yer almaktadır.
Omurganın bir bölümünün duruşu diğer bölümlerini de etkilemektedir. Örneğim sırtımız kambur şekilde oturduğumuzda bel bölgesindeki kavis azalmakta boyun bölgesindeki kavis ise artmaktadır.
Halk arasında kamburluk tıp sözlüklerinde kifoz olarak adlandırılan durum omurgada normal eğriler arasında yer alan sırt eğrisinin normalden fazla oluşunu ifade eder.
Kamburluk yada kifoz sorunu olan kişilerde tipik görünüm aşağıdaki gibidir.
Kamburluk sorunu yaşayan kişilerde omuzlar öne doğru gelir ve kürek kemikleri kolların ağırlığı ile birlikte yer değiştirir.
Kolların ve kürek kemiklerinin bu şekilde öne gelişi yerçekiminde etkisi ile tüm gövdeyi öne doğru eğecek bir kuvvet doğrurur ve bu etki zamanla artar.
Kambur duruş sergilediğimizde, biz farkında olmasakta omurga ve sırtımızda yer alan kaslar öne eğilmememiz için daha fazla çalışmak durumunda kalırlar. Tüm bu değişiklikler sırt,boyun ve omuz kaslarının zorlanmasına ve çabuk yorulmasına neden olur.
Kürek kemikleri bu ifadelerden de anlaşılacağı gibi omurgamızın doğru duruşunda anahtar öneme sahiptir. Kürek kemiklerinin omurgaya ve birbirlerine yakın tutulması göğüs kafesimizin ve omurgamızın dik ve düzgün şekilde durmasını sağlamaktadır.
Kürek kemiklerimiz omuz eklemini oluşturur ve göğüs kafesinin arka duvarı ile geniş bir temas yüzeyine sahiptir. Kürek kemiğini kontrol eden kasların omurgamız ile de biyomekanik ilintisi vardır ve Pilates gibi doğru duruşun önemini vurgulayan pek çok egzersiz sisteminde kürek kemiklerinin pozisyonu üzerinde önemle durulmaktadır.
Kamburluk sorunu olan kişilerin bir süre sonra boyun,omuz, sırt bölgesinde gerginlik ve ağrıdan şikayet eder hale gelmesinin nedeni özetle omuzların öne düşmesi ve kürek kemiklerinin öne ve aşağı doğru kayması gibi iskelet sistemde yaşanan değişikliklerdir.
Kamburluğu önlemenin ilk adımı vücudumuzda oluşan bu değişikliklerin farkında olmaktır.
Eğer sizde günlük hayatın büyük bölümünü, bilgisayar kullanımı, şoförlük, öğrencilik, ev hanımlığı veya annelik gibi ellerimizi önde kullanmayı gerektiren işler yaparak geçiriyorsanız omurganızda kambur bir duruşun oluşma ihtimali mevcuttur.
Kamburluk en çok görülen duruş bozukluklarından biridir ve özellikle gelişim çağındaki çocuklardan yaşlılara kadar 7’den 70’ herkesi etkilemesi nedeniyle büyük önem arzetmektedir.
Pilates, 20. yüzyılın başlarında Joseph H. Pilates tarafından geliştirilen ve kendisinin "contrology" diye adlandırdığı denge, nefes ve hareket sistemlerinin sentezi olan metoddur.
İçinde barındırdığı 500'ün üzerinde egzersiz ile kasları uzatır ve güçlendirir. Pilates, öncelikle, vücudun merkezinin (core) güçlendirilmesi ve sabit tutulması prensibine dayanır. Pilates temel (basic) seviyeden ileri (advanced) seviyeye kadar değişik seviyelerde yapılabilir.

Pilatesin çalışma prensipleri nelerdir?

Vücut merkezi (core bölge) bel omurlarına yakın derin ve yüzeyel kaslardan oluşur. Pilates egzersizleriyle vücut merkez bölgesi kasları herhangi bir egzersizle olamayacak kadar çalıştırılabilir. Böylece omurga daha stabil, daha dengeli, daha esnek hale gelir. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te bir ağırlık çalışmasından farklı olarak tüm kaslar bir ahenk ve denge içinde çalıştırılır. Böylece bedenin zayıf kasları şişmeden, uzayarak ve esnekliği artarak güçlenir. Vücut daha dengeli ve daha dayanıklı hale gelir.

Pilates ne sıklıkla yapılmalı?

Genelde haftada en az iki kez yapmayı tavsiye ediyoruz. Yerçekimiyle savaşan bir egzersiz şeklidir. Vücudun sarkmasını engeller. Bu şekilde Pilates bir anti-aging (yaşlanmayı önleyici) egzersiz olarak değerlendirilebilir.

Pilates yapmış kişilerin vücudunda olacak değişiklikler nelerdir?

Pilates yapmış vücutlar hemen farkedilir. Bu vücutlar;

• Güçlü, esnek, dayanıklıdır
• Düzgün duruşa sahiptir (postür)
• İncedir
• Güçlü, uzun kaslara sahiptir
• İçeri ve yukarı doğru gelişmiş karın kaslarına bağlı düz bir karna sahiptir
• Yüksek enerji ve canlılığa sahiptir
• Daha iyi denge ve koordinasyona sahiptir
• Zor sakatlanan bir yapıya sahip olurlar

Pilatesin faydalı olduğu omurga problemleri nelerdir?

Gün boyu özellikle bilgisayar ya da masa başında çalışan kişilerde (yöneticiler, bankacılar gibi) omurganın öne doğru eğilmesiyle karakterize postürel kifoz denilen duruş bozuklukluğu gelişir. Kifoz doğuştan ya da orta yaş üzerinde kemik erimesine bağlı omurgadaki kırıklar sonucunda da oluşabilir. Pilates kifozun azaltılmak ya da ilerlemesini durdurmak amacıyla yıllardır uygulanmaktadır. Pilates uyguladığımız bir diğer omurga problemi ise skolyozdur. Skolyoz omurganın yana doğru eğilmesiyle karakterize bir hastalıktır. Skolyoz hastalarında da pilates ilk tercih edilen egzersiz haline gelmiştir. Pilates skolyoz hastalarında iki amaçla yapılabilir. İlkinde özellikle skolyozun ilerlemesinin devam ettiği ergenlik yaş grubunda ilerlemeyi durdurmaya ya da düzeltme hedeflenir. İkincisinde ise erişkinlik döneminde skolyozlu hastaların omurgalarında esnekliği artırıp duruşu düzeltmek hedeflenir. Böylece hastalarda skolyoza ikincil gelişebilecek kulunç ya da omurga kireçlenmesi gibi hastalıkların oluşumunu engellemek hedeflenir.
Duruşunuz mu bozuk yoksa Kifoz hastası mısınız? Kambur musunuz.

*

Kifoz (kamburluk) nedir?

Kifoz, kamburluk olarak da bilinen, omurganın öne doğru eğen bir hastalıktır.

* Normalde insan omurgasında eğrilik yok mudur?

İnsan omurgasında yandan bakıldığında anatomik olarak birbirini izleyen ters eğrilikler (boyunda, sırtta, belde ve leğen kemiğinde) bulunur. Eğrilikler birbirleriyle denge halinde olup başın leğen kemiğinin üzerinde tutarlar.

* Kifoz omurganın en çok hangi bölgesinde görülür?

Kifoz hastalık olarak en çok sırt bölgesinde görülür. Bu bölgede normal kifoz açısının üst limiti 50 derece olup bu dereceyi aştığında kifoz hastalığından söz edilir.

* Kimlerde kifoz varlığından şüphelenmeliyiz?

Kifoz hastalarına yandan bakıldığında baş vücuda göre önde izlenir. Sırta yandan bakıldığında kambur fark edilir. Bazı hastalarda bel çukurunda bir artış da görülebilir. Bu değişiklikler çoğu hasta giyinikken fark edilemez. Dolayısıyla hastanın çıplak değerlendirilmesi gereklidir. Genelde aileler çocuklarındaki kifozu deniz ve havuzda mayo ile gördüklerinde fark ederler.

* Aile kifozdan şüphelendiğinde ne yapmalı?

Omurga cerrahlarının bu konuda önceliği ailelerin yanlış bilgilendirilmelerini engellemek. Yanlış bilgilendirme, tanı hatasına, takip ve tedavi yanlışlarına sebep olabilir. Dolayısıyla bir omurga cerrahına ulaşmaları en doğru yoldur. Omurga cerrahı gerekli durumlarda ileri tetkiklerle (röntgen, MR, tomografi gibi) kifoz tanısını netleştirip açısal ölçüm yapabilir.

* Duruş bozukluğu ile kifoz arasındaki fark nedir?

Bazı kişiler alışkanlık olarak kambur dururlar. Bu kişilerin kifoz hastalarından farkları istediklerinde dik durabilmeleridir. Röntgen açı ölçümleri de normale yakın çıkar (genelde 60 derecenin altında). Bazı ağır sporlarda artan göğüs kafesi hacmi ve kas kitlesinin omurgayı öne çekmesi ya da ergenlik çağındaki kızlarda gelişmekte olan göğüsleri gizleme gayreti duruş bozukluğu sebebi olarak düşünülür.

* Duruş bozukluğu ilerde kifoz hastalığına sebep olabilir mi?

Duruş bozukluğu zaman içinde esnekliğini yitirebilir. Zaman içinde koltuğa yığılarak kambur oturmaya ve kambur yürümeye bağlı olarak omurga çevresi bazı bağlar kısalarak kifoz hastalığına dönüşebilir. Bu kişiler isteseler de dik duramazlar. Bu kifoz hastalığına dönüşüm olarak düşünülebilir.

* O zaman duruş bozukluğunun da tedavisi ilerde kifoz oluşmaması için önemli denilebilir mi?

Kesinlikle, duruş bozukluğu ilerde oluşabilecek kifozu engellemek için düzeltilmelidir.Duruş bozukluğunu yani postürünüzü en ideal konuma ulaşmayı sağlamak açısından pilates egzersizleri uygulanmaktadır.

* Kifoz nedenleri nelerdir?

En sık kifoz nedeni Scheuermann Hastalığıdır. Ergenlik çağında ortaya çıkar. Erkeklerde daha sıktır. Bu hastalıkta omur gövdelerinin büyüme kıkırdaklarının ön kısmında büyüme yavaşlar, arka bölümde ise normal devam eder. Sonuçta omur gövdeleri önü arkadan daha kısa birer yamuk haline gelerek kamburluk oluşturur. Genellikle ağrısızdır. İkinci bir neden olarak çocuklarda gözlenen ve çoğunlukla gözden kaçan duruş bozukluğuna bağlı kifoz (kambur duruş) söylenebilir. Konjenital kifoz denilen doğuştan kifoz, omurların eksik, yapışık ya da şekli bozuk oluşmasına bağlı ortaya çıkar. Bu tür kamburluklar hemen doğum sonrasında fark edilebilir. Bazen de omurlar arasında kaynamalar, yapışıklıklar zaman içinde asimetrik büyümeyle kamburluğa sebep olur. Omurga eğikliğinin yanı sıra boy kısalığına da sebep olur. Bu tip kifoz hızlı ve ciddi biçimde ilerler. Cerrahi tedavi ile ilerleme engellenip düzelme sağlanabilir. Yaşlılarda kemik erimesine bağlı omurga kırıkları da kifoz da oluşturabilir. Ardışık omurların önlerinde oluşan çökme kırıkları sonrası oluşan kamalaşma kamburluğa sebep olur. Burada önemli olan bu kırıkların oluşmasının engellenmesidir. Kırılan omurların içine kemik ya da kemik çimentosu yerleştirilerek (vertebroplasti- kifoplasti) çökmüş omur yükseltilir ve kamburluk gelişimi engellenebilir.

Kifoz hastalarının sıkıntıları nelerdir?

Başlıca şikayet kozmetik olup sırta yandan bakıldığında eğrilik göze çarpar. Bazı hastalarda sırt ağrısı, omurgada sertlik ve kas kısalıklarına bağlı genel yorgunluk hali kifozun ek belirtileridir. Konjenital kifoz ya da omurga kırığına bağlı kifozlarda başka sebeplere bağlı ağrı görülebilir.

Kifoz önlenebilir mi? Önlemek için neler yapılabilir?

Kifozun önlenebilmesine yönelik egzersizler genelde duruş bozukluğuna bağlı kifoz ya da erken dönemde Schuerrmann kifozu için geçerli olabilir. Kısa olan karın, göğüs ve bacak kaslarının uzatılması; omurga çevresi kasların güçlendirilmesi ana prensiplerdir. Kemik erimesine bağlı omurga kırıkların oluşmasını engellemek ya da kırık omurların daha fazla çökmesini durdurarak yaşlılarda kifoz oluşumu engellenebilir.

Kifozun cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Eğimin çok arttığı hastalarda (75 derece ve üstü) cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi ile kamburluk (kifoz) kalıcı olarak düzeltilir ve eğikliğin ilerlemesi durdurulur.

KİFOZ (KAMBURLUK)

Çocukların kambur duruşu ailelerin başlıca sorunlarından biridir. Bununla beraber sırttaki eğim çoğunlukla normaldir. Kifoz veya kamburluk denince sırttaki eğimin aşırı derecede artmış olması anlaşılır.
Kifoz değişik sebeplerle gelişir. Gevşek bir biçimde oturma-yürüme, kötü duruş pozisyonu omurgadaki bağları gerer ve bu da zamanla omurganın doğal eğiminin artmasına sebep olur. Bu duruşa bağlı kifoz genellikle buluğ çağında gelişir. Ağrı nadirdir. Bu durumda karın sırt ve bacak adalelerinin geliştirilmesi olayın ilerlemesine engel olur, sınırlı da olsa düzelme sağlar. Özellikle ders çalışan, duruşuna dikkat etmeyen çocuklarda ve gençlerde görülür. Genç kızlarda göğüslerin çıkma döneminde duruş bozukluğuna bağlı kifoz görülebilir, aileler buna dikkat etmelidir.
Bir diğer tip yaşlılıkta ortaya çıkan osteoporoza bağlı kamburluktur. Osteoporozda kemikler zayıflar ve incelir. Her omurun diğeri üzerine baskısı sonucu ağırlığın fazla bindiği omur gövdesinin ön kısım yüksekliği azalır ve kamburluk oluşur. Kadınlarda menapozdan sonra erkeklerde daha ileri yaşlarda görülür.
Yukarıda anlatılan fonksiyonel (veya gelişimsel) kamburluklara göre daha ciddi kamburluklar doğumsal veya hastalıklara bağlı gelişebilir.

Doğumsal Kifoz

Bazı çocuklarda omurga yapısı doğumsal olarak anomalilere sahiptir. Omurlar arasında kaynamalar, yapışıklar çocuk büyüdükçe ilerleyen kamburluklara sebep olur. Bu tür kamburluklar hemen doğumda da görülebilir. Bu tür kamburluklar çok hızlı ve ciddi biçimde artarlar. Cerrahi tedavilerle, ilerlemeyi engelleyip düzelme sağlanabilir. Ancak genelde bu çocuklarda boy kısalığı kaçınılmazdır.

Scheuermann Kifozu

Scheurmann kifozu bu hastalığı ilk tanımlayan Danimarka’lı doktorun adı ile anılmaktadır. Omurların büyüme kıkırdaklarının ön kısmında büyüme yavaşlar, arka bölüm ise büyümesini normal sürdürür. Sonuçta omurlarda kamalaşma, üstüste bindiklerinde ciddi kamburluk oluşur. Duruş kifozuna benzer şekilde 10 yaşlarında farkedilmeye başlar. Genellikle ağrısızdır fakat görünüm bozukluğuna sebep olur. Duruş bozukluğu kifozu ile Scheuermann kifozu arasındaki fark röntgenle tanınır. Duruş bozukluğu kifozunda omurgalar ve diskler normal biçim ve görünümdedir. Scheuermann kifozunda ise omurlarda kamalaşma vardır. Genellikle sırt nadiren bel omurlarında görülür.
Omurdaki eğim 50 derece ve üzerinde ise anormal olarak kabul edilir. Çocuklar büyüdükçe eğim de artar. İyi bir egzersiz programı ve ağrı olduğunda ağrı kesiciler ve istirahat önerilir. Çocuk büyüme periyodunda ise bazen bir korse ile büyüme periyodunun sonuna kadar eğimin artması önlenmeye çalışılır. Eğim 75 dereceyi geçtiğinde cerrahi tedavi önerilir. Cerrahi, eğimin düzelmesini ve ilerlemesinin önlenmesini sağlar. Kifozlu hastalarda sırt, omuz, boyun, baş ve boyun ağrıları, kollara vuran ağrılar, myofasial ağrılar sık görülür.
Kifoz, Sırt omurganın anormal olarak fleksiyon hali, bu durum üst arka kasların uzun ve zayıf olması, üst ön kasların kısa ve kuvvetli olması sebebiyle olur. Pilates yapılarak bu rahatsızlıktan kurtulunabilir.
Sırtın üstten itibaren aşağı doğru yuvarlanması şeklidir. Bazısı azken bazısı abartılı olabilir. 50 derecelik eğrilikler de vardır. Bu deformiteye yuvarlak sırt veya kambur denir. Omurga normal görünebildiği gibi kambur da oluşabilir. Kifoz gelişimsel sorunların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir; osteoporozda kemik kırılmaları, omurga travması, omurganın artrit gibi dejeneratif hastalıklar her yaşta oluşabilir. Ciddi vakalarda ağrı, akciğer, sinir, doku ve organları etkileyebilir. Tedavisi, yaşa, eğrilik etkileri ve nedenlerine bağlıdır.

Pilates ne sıklıkla yapılmalı?

Pilates metodu ‘Bütünsel Sağlık’ a giden yolu göstermektedir.Bilinçsizce tekrar edilen fiziksel bir egzersiz türü değildir… Pilates’in metotunda sağlıklı bir yaşama kavuşmak için önce zihinsel bir bütünlüğü sağlayıp vücudumuzdaki kontrol mekanizmasını arttırmak vardır.Pilates metodu bize öncelikle ‘sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir zihin dengesi kurmamızı sağlar.