Telefon
WhatsApp

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı ve Pilates

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk, özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.

Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.
Omur kemiklerine yandan bakışta normal disk ve omurilik kanalının içine fıtıklaşmış disk görülmektedir.
Bel ağrısı insanın yaradılışından beri karşılaştığı bir sorundur. Binlerce yıl önceden günümüze kadar gelen tarihi kaynaklardan öğrendiğimize göre bu hastalık insanlık tarihi kadar eski.
Yakın zamanda yapılan araştırmalar insanların % 80 - % 85’inin hayatlarının bir döneminde bel ağrısı şikayeti ile karşılaştıklarını ve en çok 30 - 40 yaşlarında olan bireylerin bu rahatsızlığı çektiklerini göstermekte.
Halk arasında lumbago, disk kayması, bel kayması, siyatik, siyatalji gibi terimlerin hemen hemen hepsi beli ağrıyan kişilere yakıştırılan hastalıklardır.

Bel fıtığının belirtileri nedir?

Bel ağrısı, kalçaya, tek veya iki bacağa yayılan ağrı, yürüme güçlüğü, bacakta uyuşma ve güçsüzlük, nadir olarak idrar kaçırma.

Bel fıtığı neden oluşur ve nasıl önlenebilir?

JAğır kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda çalışma, yüksekten düşme, travma, uzun süren stres, fazla kilo, çok doğum, düzenli spor yapmamak, kronik öksürük ya da kalıtsal nedenlerle oluşur. Korunmak için düzenli, sırt kaslarının güçlendiren spor yapmak, bir şey kaldırırken doğru şekilde pozisyon almak (sırt düz ve dizler kırılarak kaldırmak), omurgaya fazla yük binmemesi için ideal kiloda olmak.Pilates ile doğru bir beden postürü sağlanarak uygulanan egzersizler sayesinde bel bölgesine çok yüklenmeden dengeli ve buna bağlı doğru oranda bel kaslarını güçlendiren we omurgayı esneterek bel omurlarındaki hareket mesafesini korumak çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Bel fıtığı tanısı nasıl konulur?

Yukarda ki şikayetleri olan kişinin beyin cerrahi uzmanı tarafından öncelikle nörolojik muayenesi yapılır. Doktor muayene bulgularını değerlendirir ve hastanın tedavisini planlar. Kesin tanı bel MRI tetkiki ile konur.

Çözüm her zaman ameliyat mı?

Yapılan istatistiksel çalışmalar göstermiştir ki, bel ve bacak ağrısı ile beyin cerrahisi doktoruna müracaat eden hastaların büyük çoğunluğu tıbbi tedavi ve yatak istirahatı ile sağlığına kavuşmaktadır. Bu şikayetler ile gelen hastaların % 3 - %5 kadarına cerrahi tedavi gerekmektedir.

Hangi durumlarda mutlaka ameliyat gereklidir?

Hastaya uygulanan tıbbi tedavi ve fizik tedaviye yanıt vermeyen, 3 - 4 haftadan uzun süren ağrı, hasta ilk muayeneye geldiğinde tespit edilen nörolojik defisit (İdrar kaçırma, güç kaybı, refleks kaybı ) mutlak ve acil ameliyat gerektirir.Ancak bu hasta sayısı çok azdır.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası nasıl geçiyor?

Hasta ameliyat sonrası yatağına alınır, anestezinin etkisinden çıkan hasta yeniden doğmuş gibidir, o dayanılmaz ağrılardan kurtulmuştur. 5 - 6 saat sonra yürütülür ve yemek yiyebilir. Hasta genellikle ertesi günü evine dönebilir.

Bel Fıtığı Egzersizleri

Hareketlere, verilen sırayla, yavaş ve dikkatle deneyerek başlayın. Özellikle başlangıçta aşırılığa kaçmayın. Egzersizden sonra hafif ve birkaç dakika süren rahatsızlık önemsizdir; rahatsızlık şiddetli olursa ve 15 - 20 dakikadan fazla sürerse doktorunuza danışmadan devam etmeyiniz.Egzersizleri sert zeminde yapınız. Sizi rahatlatırsa ensenizin altına ufak bir yastık koyabilirsiniz. Başlamadan yapılan sıcak tedavisi adalelerinizin gevşemesine yardımcı olabilir.
Tekrarlar ve hareketler arasında vücudunuzun tam gevşemesine dikkat edingun şekilde güvenli yapın.

ÇALIŞIRKEN:

Ağır iş yapmayınız. İmkânınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın.

EGZERSİZ:

Bel ağrınız geçince düzenli egzersiz yapın, (yürüme,pilates,yüzme v.s.) Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın.
Bel fıtığı tedavisi konusundaki yanlış ve doğrular;

Yanlış: Sert yerde yatmak bel ağrılarını giderir. Bel fıtığı oluşunca mutlaka ya yerde yatmalı ya da yatağın altına tahta koyarak öyle yatmalı.
Doğru: Sert yerde yatmak sırt ve bel kaslarının tutulmasına neden olduğu için yarar yerine zarar getirir. İyi bir yaylı yatakta, tercihen yarı ortopedik bir yatakta yatmak en iyisidir.
Yanlış: Mutlaka sırtüstü yatılmalıdır.
Doğru: Hastanın en rahat ettiği pozisyon en iyisidir. Hastalar genellikle yan yatıp bacaklarını karınlarına doğru çektiklerinde daha rahat ederler, çünkü bu pozisyonda yatarken omurların arası açılacağından bacak sinirlerine olan bası azalır. Eğer hasta sırtüstü yatmak isterse belinin altına bir yastık koyması ve bacaklarını yüksek bir yere uzatması daha uygun olur.
Yanlış: Tuvalet ihtiyacı dışında kalkmadan 20-25 Gün kesin yatak istirahati yapılmalıdır.
Doğru: İki gün yatak istirahati yeterlidir. Eğer hasta rahatlamazsa bir sonraki tedavi aşamasına geçilmelidir. Uzun süre yatmak hastada depresyona yol açabilir.
Yanlış: Yürüyüşten, merdiven çıkıp inmekten kaçınmalı, daha çok oturmak tercih edilmelidir.
Doğru: Oturmak bele binen yükü arttırır, 15-20 yirmi dakikadan fazla sürekli oturulmamalı, sık sık vücudun pozisyonu değiştirilmelidir.
Yanlış: Sürekli Korse takmak beli toparlar, bele binen yükü azaltır.
Doğru: Omurga kırıkları ve kaymaları dışında sürekli korse takmak zararlıdır, beldeki kasların zayıflamasına yol açar.
Yanlış: Bel çektirme ile bel fıtığı geri gider, hasta rahatlar.
Doğru: Bel çektirme sadece omurların arka uzantılarının birbirleri arasında yaptıkları eklemlerdeki kaymalarda faydalıdır. İleri derecede bel fıtığı olan kişilere yapıldığında fıtığın kopmasına ve hasta için felç tehlikesinin ortaya çıkmasına sebep olur.
Yanlış: Bele balık bağlama, bardak çekme, masaj gibi alternatif yöntemler fıtığı yerine sokar.
Doğru: Bu gibi alternatif yöntemler sadece beldeki kan dolaşımını arttırır, böylece beldeki kaslar gevşer, hastada geçici rahatlama olur, fıtık üzerine bir etkisi olmaz.
Yanlış: Fizik tedavinin yapıldığı yer çok önemlidir.
Doğru: Fizik tedavinin yapıldığı yerin önemi vardır, ama yakınlığı çok daha önemlidir. Hastanın fizik tedaviden sonra üşütmeden, yorulmadan eve gitmesi gereklidir.
Yanlış: Fizik tedavi esnasında ağrı olursa bırakılmalıdır.
Doğru: Fizik tedavinin özellikle ilk üç gününde ağrıların artması normaldir, sabırla devam edilmelidir.
Yanlış: Fizik tedavinin etkisi ancak birkaç ayda belli olur.
Doğru: İlk on seans sonucunda hastanın ağrılarında bir gerileme olmuyorsa fizik tedaviyi sürdürmenin bir anlamı yoktur. Bir sonraki tedaviye geçilmelidir.
Yanlış: Mesai Saatleri içinde fizik tedavi yapılabilir.
Doğru: Fizik tedavi bitiminde mutlaka yarım Saat kırk beş dakika uzanıp ondan sonra normal yaşama devam edilmelidir.
Yanlış: Bele iğne yapılması bel fıtığını yok eder.
Doğru: Bele iğne yapılması hastanın ağrılarını geçici olarak yok eder, tamamen geçirmez. Yapılacak kortizonun birçok yan etkisi olduğu unutulmamalıdır.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatı çok risklidir, hastaların çoğu ya sakat kalır ya da kısıtlı bir yaşam sürdürmek zorunda kalır.
Doğru: Mikrocerrahi ile ve iyi bir beyin cerrahı tarafından yapılan bel fıtığı ameliyatlarının sakat kalma, felç olma gibi bir riski yoktur. Ameliyat hastayı daha rahat hareket edebilmesi için yapılır, onun hareketlerini kısıtlamak için değil.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatlarında hasta mutlaka narkoz almak zorundadır.
Doğru: Artık Epidural Anestezi yöntemi ile hasta uyumadan da ameliyat yapılabilmekte, hastalar ameliyat sırasında sohbet edebilmekte, ayaklarını oynatabilmektedir. Bu yöntem sayesinde ameliyat sonrası uyanamama, bulantı, kusma gibi sorunlar oluşmamaktadır. Hasta ayağını oynatabildiği için ameliyat sırasında güç kontrolü de yapılabilmektedir.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra en az 3 ay seyahat edilmez, Araba kullanılmaz
Doğru: Bel fıtığı ameliyatından sonra hastanın tatile ya da bir seyahate çıkması istenilen bir durumdur. Hasta uçakla ya da trenle ameliyatın ertesi günü, arabayla ya da otobüsle ameliyattan iki gün sonra uzun yolculuğa çıkabilir. Ameliyattan 1 hafta sonra tatil yapabilir, eğer İstanbul trafiği gibi stresli bir yerde değilse araba kullanabilir.
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra cinsel güç azalır, ameliyattan sonra en az 3 ay cinsel perhiz uygulanmalıdır.
Doğru: Bel fıtığının varlığı cinsel gücü azaltır, onun ameliyatla alınması zamanla kaybolanları geri döndürür. Ameliyat sonrası cinsel perhiz ise sadece 10 günlüktür.
Yanlış: Ameliyat sonrası futbol, kayak, tenis gibi sporlar bir daha yapılamaz, denize girilemez.
Doğru: Ameliyattan 1 hafta sonra deniz ve havuz tedavi için yararlı girişimlerdir, yürüyüş pilates ve yüzme hastanın normal yaşama dönmesini hızlandırır. Zıplayıcı sporlar iyileşmeyi geciktirdiği için 2 ay süreyle yasaklanır, sonra spor öncesinde iyice ısınmak kaydıyla serbest bırakılır.
Yanlış: Sadece bel ağrısı belirtisi olan bel fıtığında ameliyat olunmalıdır.
Doğru: Bel fıtıklarının %90’ı ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Sadece bel ağrısı ya da uyuşma belirtileri için ameliyat yapılamaz.
Yanlış: Bel ve bacak ağrımız varsa öncelikle ortopedi, nöroloji ya da dahiliye uzmanına başvurmak gerekir.
Doğru: Bel ve bacak ağrımız varsa öncelikle beyin cerrahisi uzmanına başvurmak gerekir.

Bel fıtığı olmamak için öneriler önlemler?

Uzun süre aynı pozisyonda kalmak bel fıtığını tetiklemektedir. DİKKAT; "Sürekli pozisyon değiştirmek önemlidir. Masa başında oturmak bel fıtığı, bilgisayarda başı öne eğik çalışmak ise boyun fıtığını tetikler" .

Bel fıtığı sorunu neden bu kadar artıyor?

Fıtık olan kıkırdaklar, 18 yaşına kadar çok iyi kanlanıyor. O yüzden 18 yaşın altında çok büyük bir kaza olmazsa, bel fıtığı ortaya çıkmıyor. Ancak yerçekimine karşı destek sağlayan kıkırdaklar, 30 yaşından sonra bozulmaya başlıyor. 50 yaşından sonra ise, bütün kıkırdaklarda bozulma kaçınılmaz oluyor. Kıkırdağın bozulması, suyunu kaybetmesi ve yüke karşı koyamaması anlamına geliyor. Dolayısıyla çok küçük yüklenmelerde bile yırtıklar oluşuyor ve kıkırdağın kırılganlığı artıyor. Omurgaya yılda beş milyon kez yüklenme oluyor. Hastanın hareketini kısıtlayıp, bundan kurtulması mümkün olmuyor. Yatma dışındaki tüm hareketler omurgaya yüklenme yapıyor. Bu yüzden de 70-80 yaşındaki insanlarda bel fıtığına rastlanması kaçınılmaz hale geliyor.

Stresin bel fıtığı ve bel ağrıları üzerindeki etkileri nelerdir?

Ruhsal stresin, bel fıtığı üzerine olumlu ya da olumsuz etkisi yoktur. Ancak stresli insanların ağrı eşiği düşeceği için ağrıyı kolay algılarlar. Kişi, iş hayatında fiziksel strese maruz kalıyorsa yani ağır kaldırıyor, uzun süre ayakta kalıyor ya da oturuyorsa, bunlar kesinlikle fıtık oluşumunu kolaylaştırır. Travma ve düşme de, fıtık yapar. Yine de mekanik zorlanmanın fıtık için tek başına yeterli olduğu söylenemez. Spor, normal şartlar altında her türlü sağlık sorununun çözüme kavuşmasını sağlar. Ancak hangi sporları seçtiğiniz çok büyük önem taşır.Bel fıtığı olan biri için en zararsız spor yüzmedir.Çok fazla hareketli olmak yada çok fazla hareketsiz kalmak doğru değildir.Pilates sayesinde yapılan doğru egzersizlerle bel kaslarınızı güçlendirerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.Sırt, boyun ve kalça kaslarınıda güçlendirerek bedeninizdeki olumsuz etkilerden uzaklaştırabilir, güç kuvvetlilik ve esneklik katarak beden kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Koşu bantlarında yürüyüş omurgayı nasıl etkiliyor? Yararlı mı yoksa zararlı mı?

Doğada yürümek, bir seferde uzun süreli olmadıkça çok yararlıdır. Koşu bantlarındaki yürüyüş, diz eklemlerini zorlar. Diz eklemleri ile kalça ve bel omurgası birbiriyle uyum içinde çalışır. Biri zora girince, diğerinin de zaman içerisinde bu zorlanmadan nasibini alacağı kesindir. Dikkatli olmak lazım. Pilates bilinçli yapılırsa son derece etkili olur.

Fıtığı olanlar hangi sporlardan kaçınmalı?

* Mekik çekmenin fıtığı artırıcı etkisi vardır.
* Ağırlık kaldırmak kesinlikle fıtık üzerinde çok zararlı bir etkiye sahiptir.
* Kayak ve snowboard gibi çok düşülen sporlar yasaktır.

Gebelik dönemi bel fıtığı yapar mı?

Gebelik sırasında insanın vücudunun esnekliği artar, dolayısıyla bu dönemde bel fıtığı olma riski düşüktür.

Bel fıtığı, omurilik problemi olanlar pilates yapabilir mi?

Bel fıtığı ve omurilik problemi olanlar için özellikle pilates yöntemi doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Yanlış tekniklerle çalışılırsa tehlikeli olabilir, sakatlıklar artabilir.

Egzersiz

Karın ve bel kaslarını güçlendiren sporlar bel fıtığının önlenmesi ve tedavisinde etkilidir. Ama hiç spor yapmamış bir insanın birdenbire hızlı bir tempo ile yüzmeye, koşmaya başlaması vücudun başka yerlerine zarar verebilir. Bel fıtığının hem önlenmesi hem de tedavisi için en yararlı spor yüzme ve pilatestir. 40 yaşın üzerindeki kişilere ise ağırlıklı olarak yürüyüş önerlir. Ağırlık kaldırma ve sert hareketler gerektiren sporlar bel fıtığı olan hastalar için çok sakıncalıdır. Vücudu eğerek bisiklete binmek de sakınca yaratır.
Bu arada parklara iyi niyetle konulan bazı spor aletleri sağlıklı kişiler için doğru olabilir. Fakat iskelet sistemi ile ilgili sorun yaşayanlarda, kalp yetmezliği, hipertansiyonu olanlarda yapılacak bu sporlar kişiyi istenmeyen sonuçlara götürebilir. Spor yaparken de insanların fizik yapılarına, yaş ve hastalıklarına göre planlanmış doğru sporları yapmaları için fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarından yardım almaları gerekir.
"İşlemeyen Vücut Sağlıklı Kalmaz"
Pilates egzersizleri ile uygulanan belirli hareketler bel fıtıklı hastaların tedavisinde etkinliği gösterilmiş ve sık olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Belirli bir program içinde uygulanır. Bel ağrısından korunmada, ağrının azaltılmasında, tekrarlanması ve yerleşmesinin engellenmesinde ve tedavide egzersizler temel rol oynar.

Pilates egzersizlerin amacı tam olarak nedir?

- Egzersizlerin başlıca amacı şunlardır:
- Sırt, bel ve karın kaslarının kuvvetini, dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak,
- Duruşu iyileştirmek,
- Eklemlerin hareketliliğini kolaylaştırmak,
- Kondisyonu iyileştirmek.
- Egzersizleri doktor önermeli

Pilates egzersizlerini yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Egzersize ağrılı yatak dönemi iyileştikten sonra doktor önerisiyle başlanmalıdır. Çünkü egzersizler rahatsızlığın durumuna göre verilmeli ve kişiye özel program yapılmalıdır. Programa hafif yoğunlukta, az sayıda egzersizlerle başlanmalı, sonra yoğunluk giderek artırılmalıdır.

Bel Fıtığı için pilates

Pilateste egzersiz yapılırken nefes tutulmamalı, rahat nefes alıp vermeye özen gösterilmelidir. Egzersiz yanlış uygulandığında yarar yerine zarar verebilir.Bel fıtıklı hasta egzersiz sırasında nefesini tutar ve kendini sıkarsa karın içi basıncını artırır, bu da fıtığına zarar verir.Öncelikle doğru nefes tekniğini öğrenmeli ve hareketlerimizi bu yönde uygulamalıyız. Egzersizler, yaşam biçimi olmalı ve düzenli olarak yapılmalıdır. Sabah yapılan egzersizler güne rahat başlamada, akşam yapılan egzersizler ise uyumayı kolaylaştırmada etkilidir. Egzersizler yapıldığı sürece yararlıdır, bırakıldıktan sonra kısa sürede etkisi kaybolur.

Bel fıtıklı hastalar için ne tür egzersizler vardır?

Basit bazı egzersizlerle beraber bunların dışında özel olarak uygulanan beli ve omurgayı doğal olarak korselemeye ve bazı özel kasları çalıştırmaya dayalı pilates egzersiz programları da vardır. Stabilizasyon egzersizleri denen bu egzersizler, karın ve sırt kaslarını kullanarak omurgada fizyolojik pozisyonu bulmaya, doğal korselemeye dayalı bir dizi egzersizdir. Doğal korseleme, omurganın ve leğen kemiğinin ağrısız, en rahat durumda bulunduğu karın ve sırt kaslarının uyum içinde ça¬lıştığı bir pozisyondur. Örneğin 40 yaşındaki bir kişinin maksimum kalp hızı, dakikada, 220-40 = 180'dir. Bu kişi fiziksel aktiviteye bu nabız sayısının yüzde 50’siyle başlayıp yüzde 80'ine kadar çıkabilir. Yani;
180 X % 50 = 90 nabızla başlar ve nabız sayısını zamanla yavaşça artırarak dakikada,
180 X % 80 = 144'e çıkarabilir.

Kondisyonu iyileştiren aktiviteler nelerdir?

En kolay yapılanı yürümedir. Ayrıca bisiklete binme, koşma, yüzme önerilen diğer aktiviteler arasındadır. Bu aktiviteler sırasında özellikle bisiklete binerken omurganın düzgün tutulması, beldeki kavisin korunması önemlidir. Kondisyonu iyileştirmek adına doktorlar tarafından önerilen sırtüstü yüzme ve pilates en yaygın spor türlerindendir.

Önerilmeyen sporlar var mıdır?

Birçok spor bel sorunu olanlar için önerilmemektedir. Ani dönme, ani hareket gereken sporlar tehlikelidir. Örne¬ğin futbol, voleybol, tenis gibi sporlar öncesinde ısınma hareketleri yapılmazsa, kaslar iyice hazır olmadığı için sakatlanmalar olabilir.
Yaşamında düzenli fiziksel aktivite olmayan ve yeni başlayanlar için,
45 yaş üstünde fiziksel etkinliğe başlayanların ve kalp, tansiyon, omurga sorunu ya da başka bir sistemle ilgili sorunu olanların, fiziksel aktivite planlanmadan önce mutlaka bir doktora danışmaları gereklidir.